ABOUT ILAD
 

Yüksek Öğretimde Kalite ICQH Konferansı

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Yükseköğretimde Kalite Konferansı (ICQH) Sakarya Üniversitesi’nin ev sahipliğinde yapıldı.

Yükseköğretimde kalitede son eğilimler, kalite kültürü oluşturma, kalite yönetimi, akreditasyon, eğitim ortamları gibi birçok konuda 150’ye yakın bildiri, üç gün boyunca 35 farklı oturumda ele alındı.

Konferansa İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Beykent Üniversitesi Rektörü Mehmet Emin Karahan, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Düzce Üniversitesi Rektörü Nigar Demircan Çakar, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Mehmet Duman, Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan ile yerli ve yabancı çok sayıda davetli katıldı. 

Konferansın açılış konuşmasını yapan Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas,  kalite ve akreditasyon konusunda Sakarya Üniversitesi örneği üzerinde bir sunum yaptı. Üniversiteye ilişkin her türlü bilgiye anlık ulaşılan bir bilgi sistemi geliştirdiklerini anlatan Prof. Dr. Elmas, evrensel göstergeler olan uluslararası yayın sayısı, öğrenci sayısı gibi bilgilere web tabanlı sistem ile anında erişilebildiğini söyledi.

Hedef tüm bölümlerin akredite olması

İki kez Avrupa Eğitim Ödülü Etiketi alan Türkiye’de ilk üniversite olduklarını belirten Rektör Prof. Dr. Elmas, “Biz üniversite olarak kendimize hedefler koyduk ve bu hedefler doğrultusunda çalışmalarımızı yürüttük. Sürekli olarak ödül aldık. Üniversitemizde 36 bölüm akredite oldu. Bizim şuandaki hedefimiz ise tüm bölümlerimizin akredite olması. Proje konusunda da büyük yol kat ettik. Sosyal Bilimler ağırlıklı olmamıza rağmen proje yayın sayımızda 3 kat artış oldu.” diye konuştu.

1 taşla 5 kuş vurmalıyız

Sakarya Üniversitesi Akademik Bilgi Sistemi (SABİS) hakkında bir sunum yapan SAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ümit Kocabıçak,  “Bu sistemde, 5 tane ana süreç, 27 tane alt süreç ve 114 tane de detay sürecimiz var. 114 tane detay süreci çözebilmek için 51 tane modül geliştirdik. 3 bin 200 web sitesi, bu modüllerle otomatik olarak oluşuyor. Bizim modülümüz işi bir defa yapmak, bir kere de yaptığın işte, beş tane kuş vurmak. Kalitenin genel prensibi ölçmeden bilemezsin, bilmeden yönetemezsindir” dedi.

Paydaşların taleplerini değerlendiriyoruz

EFQM modelinin Sakarya Üniversitesi’nde uygulanması konusuna değinen Sakarya Üniversitesi Akademik Değerlendirme Kalite Geliştirme Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Tuba Canvar Kahveci, kalite geliştirmeleri çalışmaları hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Stratejik Yönetim Bilgi Sistemi süreçleri konusuna da değinen Yrd. Doç. Dr. Kahveci, “2003 yılından beri stratejik planlarınızı oluşturarak bu süreci işletiyoruz. Paydaşlarımızın taleplerini toplayarak, kurumun tümünde öz değerlendirme çalışmaları yürütüyoruz ve bu konumda hedeflerini, bütçelerini, stratejilerini oluşturmalarını sağlıyoruz” dedi.