ABOUT ILAD
 

Kongo'da Hıfzı Topuz'a Fahri Doktora

İLAD ONURSAL BAŞKANI HIFZI TOPUZ'A KONGO'DA FAHRİ DOKTORA


LUBUMBASHİ ÜNİVERSİTESİ'NDEKİ KOLOKYUMDA ÖZBİLGEN'DEN SUNUM

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin Katanga bölgesinde yer alan Lubumbashi Üniversitesi’nde İLAD kurucusu ve onursal başkanı gazeteci yazar Hıfzı Topuz’a törenle fahri doktora unvanı verildi. Lubumbashi Üniversitesi Rektörü tarafından cüppe ve kep giydirildi. Salonda İstiklal Marşı ve Kongo Ulusal Marşı çalınırken Hıfzı Topuz ayakta alkışlandı.


Rektör Prof. Mumba, Hıfzı Topuz’un Kongo’da gazeteciliğin temellerini attığını ve onu hiç unutmadıklarını söyledi.

Hıfzı Topuz, doktora beratını aldıktan sonra yaptığı konuşmada 50 yıl önce UNESCO uzmanı olarak Kongo’ya geldiğini ve o zaman gazeteci yetiştirmek için iki kurs düzenlediğini anlattı. Kolonyalizme (yeni sömürgecilik) karşı düşüncelerinin kurslarda yetişen gazeteciler tarafından da benimsendiğini belirten Hıfzı Topuz, 50 yıl önce bu mesleğin buradaki temellerini atarken 50 yıl sonra Lubumbashi Üniversitesinin bu kadar yetişmiş gazetecilik eğitimi veren kadroları ile karşılaşacağını aklına bile getirmediğini ancak bugün o eğitimin meyvelerini görmekten çok mutlu olduğunu belirti.


Lubumbashi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Chabu Mumba, Hıfzı Topuz’un Kongo’da gazeteciliğin kurucusu olduğunu belirterek, 50 yıl önce Topuz’un yaptığı çalışmaların unutulmadığını belitti. Rektör Mumba “Hepimiz onun adını biliyorduk. Kongo’ya gelmesini çok arzuluyorduk ama buraya geleceğini ummuyorduk. Fakat o aramıza katılarak yeni kuşaklara da örnek oldu” dedi.

Törende İLAD Genel Sekreteri, Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesinden gazeteci akademisyen Füsun Özbilgen de Türkiye’deki üniversitelerde gazetecilik eğitimi ve gazetecilik mesleğinin sorunlarını anlatan bir konuşma yaptı. Özbilgen, sunumunda gazeteciliğin dijital teknolojiler karşısında krize girdiğini dile getirdi.


23 Kasım 2013 tarihinde yapılan törenden sonra Lubumbashi Üniversitesi ile İLAD arasında bir köprü kuruldu.