ABOUT ILAD
 

Büyük acımız: Hıfzı Topuz hocamızı yitirdik

İLAD İletişim Araştırmaları Derneğimizin kurucusu ve Onursal Başkanı, iletişim dünyasının duayeni Hıfzı Topuz Hocamızın vefatını üzülerek duyuruyoruz.

UNESCO'daki çalışmaları ile dünyada gazetecilik eğitimini başlatan, Türkiye'de iletişim fakültelerinin kuruluşunun önderi, Gazeteciler Cemiyeti ve 

Gazeteciler Sendikasının kurucularından olan Hıfzı Topuz Hocamız bu yıl 100 yaşına ulaşmıştı.

 İletişim dünyası çalışanlarının genci ile yaşlısı ile dostluk bağları olan, tüm iletişimcilerin sevdiği saydığı güzel insan, sevgili Hocamızın kaybından derin üzüntü duyuyoruz.

 Tüm üyelerimizin başı sağ olsun.

 

Hıfzı Topuz  1923-2023

 

1923 yılında İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi’ni (1942), İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni (1948) bitirdi.

Strasbourg Üniversitesi’nde devletler hukuku ve gazetecilik alanlarında yüksek lisans (1957-59) ve yine Strasbourg Hukuk Fakültesi’nde gazetecilik alanında doktorasını yaptı (1960).

1947-58 yılları arasında Akşam gazetesinde önce istihbarat şefi, sonra yazı işleri müdürü olarak çalıştı. Gazeteciler Sendikası’nın kurucuları arasında yer aldı ve başkanlığını yaptı.

Paris’te UNESCO Genel Merkezi’nde Özgür Haber Dolaşımı Şefi olarak çalıştı (1959-1983). Uluslararası gazetecilik örgütleri arasında mesleksel işbirliği, basın ahlâkı, gazetecilik eğitimi ve gazetecilerin korunması projelerini yönetti.

Afrika ülkelerinde, Hindistan’da, Filipinler’de gazetecilik eğitimi seminerleri düzenledi. Kara Afrika’da kırsal basın projesini oluşturdu.

1962 yılında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin, o zamanki adıyla Basın-Yayın Yüksek Okulu’nun kuruluşu için, Paris’te UNESCO’nun merkezinde ilk projeleri hazırladı.

1974-75 yılları arasında TRT’de Radyolardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı yaptı.

1986’da halen Onursal başkanı olduğu İletişim Araştırmaları Derneği’ni (İLAD) kurdu.

 Vatan, Milliyet ve Cumhuriyet gazeteleriyle çeşitli dergilerde diziler ve inceleme yazıları yazdı. Anadolu Üniversitesi, Galatasaray ve İstanbul Üniversiteleri iletişim fakültelerinde basın, radyo-televizyon tarihi, uluslararası iletişim ve siyasal iletişim dersleri verdi.