ABOUT ILAD
 

Uzaktan eğitim programları


COVİD10  pandemisi üzerine okullar boşaldı uzaktan eğitime geçildi. Bu hızlı gelişmede öne çıkan program Microsoft’un Teams programı oldu.

Öğrencilerin evden veya bulunduğu yerden katıldığı yerden dersleri takip etme imkanı sağlayan programlar bir anda tüm dünyada yaygınlaştı. Dersler internetten canlı olarak veya video olarak verilirken aynı anda ödevler ve sınav soruları da programlara yüklenebiliyor. skype  slack  teams, zoom ve benzer pek çok program milyonlarca eğitimci ve öğrenci tarafından kullanılıyor. Önlisans, lisans ve yüksek lisans veya ilk orta öğretim düzeyinde uzaktan eğitim programları tüm dünyada popüler oldu.

Microsoft Teams,  ücretsiz, güvenli, her yerden sohbet arama, toplantı ve işbirliği yapılabilen bir program olarak öne çıktı. Teams takım içerisindeki kişilerin aynı anda chat yapabilmesi, sesli ve görüntülü konuşabilmesi, dosya paylaşımı gibi beraber çalışmanın gereklilikleri olan özelliklerin bir arada toplandığı için öne çıktı.

Üniversiteler pandemi öncesi de uzaktan öğretim lisans programları yapıyorlardı.

 27 bin 568, önlisansta 34 bin 161, yüksek lisansta 25 bin 237 olmak üzere toplam 86 bin 966 kayıtlı öğrenci olduğuna ilişkin rakamlar belirlenmişti. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 55 üniversitede  uzaktan öğretim tezsiz yüksek lisans programlarının açılmasına onay vermişti.

Pandemi sonrası bütün üniversiteler ve okullar hızla uzaktan eğitime geçtiler. Ancak uzaktan eğitimin pek çok sorunu da var.

Hocaların ve öğrencilerin şikayetleri altyapı yetersizliği,  derslerin yüzyüze eğitimde bile cep telefonları ile oynayan öğrencileri uzaktan eğitimde bilgisayar başında tutamama, dersleri cep telefonundan izleyen öğrencilerin bağlantı sorunları ve yüksek GB kullanımı sonrası kabarık faturalarla karşılaşma olasılığı. Sınav döneminin belirsizliği.

Derslerin kayda alınması ise öğrencilerin sonradan dersi izleyebilmesi için olanak sağlıyor. Uzaktan eğitimde zaman, mekan kavramı ortadan kalkıyor.. Coğrafi olarak uzakta olanlara ulaşım sağlanıyor ancak ders anlatırken öğrencilerde ne tepki oluştuğunu hocalar göremiyor.

 

Yine de uzaktan eğitim programları COVİD 19 salgını karşısında tüm dünyada eğitim sistemine uzaktan eğitim olanağı sağladı.