ABOUT ILAD
 

CEENQA'nın Genel Kurulu İstanbul'da

CEENQA’nın Genel Kurulu 24 Eylül’de İstanbul’da 

Orta ve Doğu Avrupada faaliyet gösteren akreditasyon ajanslarının çatı kuruluşu olan CEENQA ( Central and Eaestern European Network of Quality Assurance Agencies in Higher Education)  (Orta ve Doğu Avrupa Yükseköğretimde Kalite Güvence Kuruluşları Ağının Genel Kurulu bu yıl 24 Eylül tarihinde İstanbul’da yapıldı.

İLAD’ın da üyesi olarak faaliyetlerine ve toplantılarına düzenli olarak katıldığı, merkezi Almanya’nın Düsseldorf şehrinde bulunan ve genellikle Doğu Avrupa ile Orta Avrupa akreditasyon kuruluşlarının üye olduğu CEEQA’ya Türkiye’de faaliyet gösteren akreditasyon kuruluşları da üye.

Türkiye’de İLAD ile birlikte Yükseköğretimde Kalite Güvence Kuruluşları olan TEPDAD Tıp Eğitimi, FEDEK, Fen Edebiyat Eğitimi, HEPDAK Hemşirelik Eğitimi, EPDAD Öğretmenlik Eğitimi, DEPAD Diş Hekimliği alanlarında akreditasyon ve değerlendirme yapan kuruluşlar olarak CEENQA’nın üyeleri arasında bulunmaktadır.

Eresin Otel’de düzenlenecek Genel Kurul toplantısına CEENQA’ya tam üye ve gözlemci statüsünde üye olan akreditasyon kuruluşlarının temsilcileri katılıyor. 

CEENQA Genel Kurulunda İLAD’ı Yönetim Kurulu Üyesi ve dış ilişkiler sorumlusu Prof. Dr. Berrin Yanıkkaya temsil edecek. Genel Kuruldan bir gün önce 23 Eylül 2022 tarihinde akreditasyon kuruluşlarının ESG (Avrupa Standartları Kılavuzu) standartları ile değerlendirme süreçlerinin tarafsızlığının görüşüleceği  “Kalite Değerlendirme Kuruluşlarının Bağımsızlığı” adı altında bir çalıştay da düzenlendi.

Yeni üyelik başvurularının oylanacağı Genel Kurulda yeni Yönetim Kurulu üyeleri de belirleiyor.. Türkiye’den CEENQA Yönetim Kurulu üyesi olarak Dr. H. İbrahim Durak ve KKTC’den Prof. Dr. Olgun Çiçek seçilmiş bulunuyor.