ABOUT ILAD
 

İLAD Ödülleri 2013
2013 İLAD ödülleri Ayşenur Arslan, Melis Alphan ve Prof. Dr. Nilgün Tutal Cheviron’a verildi.
İLAD ödüllerini kazananlar Basın Müzesinde yapılan törende açıklandı. “Müşerref Hekimoğlu Gazetecilik Başarı Ödülü” Hürriyet Gazetesi yazarı Melis Alphan’a, “Basın Onur Ödülü” Yurt gazetesi yazarı ve Medya Mahallesi programı yapımcısı Ayşenur Arslan’a, “Yılın İletişim Araştırması Ödülü” ise “Televizyon ve İçimizdeki Şiddet” konulu kitabı ile Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Prof. Dr. Nilgün Tutal Cheviron’a verildi. Törenden sonra Gezi fotoğraflarının yer aldığı İLAD sergisinin de açılışı yapıldı.
 
Melis Alphan’a ödülünü veren Prof. Dr. Nermin Abadan Unat, Müşerref Hekimoğlu’nun gazetecilik anlayışını anlattı ve bu anlayışın genç gazetecilere örnek olmasını diledi. Melis Alphan da kadın gazetecilere verilen bu ödülü almaktan onur duyduğunu belirtti.
 
İLAD Onursal Başkanı Hıfzı Topuz, Ayşenur Arslan’a ödülünü verirken, gerçekleri söylemek ve yazmak için direnen gazetecilerin varlığından sevinç duyduğunu belirtti. Medya Mahallesi programı CNNTürk’ten kaldırıldıktan sonra Sokak TV de programını sürdüren Ayşenur Arslan da “Basın özgürlüğü ve ülke gerçeklerini açıklamak için mücadeleye devam” dedi.
 
Yılın İletişim Araştırması ödülünü İLAD Başkanı Aysel Aziz, Prof. Nilgün Tutal Cheviron’a verdi. Prof. Aziz, bu yıl ilk kez verilen Yılın İletişim Araştırması Ödülü’nün tüm iletişim fakültelerinden araştırmacıların çalışmalarını özendirmek amacıyla başlatıldığını belirti ve araştırmacılara özellikle bu dönemlerin araştırılmasını önerdi. Prof. Dr.Nermin Abadan Unat, Prof. Dr. Hülya Yengin ve Prof. Dr. Hasan Akbulut’tan oluşan Seçici Kurul’un değerlendirmesi ile ödüle layık görülen Prof. Dr.NilgünTutal Cheviron ise İLAD’dan aldığı ödülün araştırma yapma hevesini artırdığını söyledi.
 
Törende konuşan İLAD Başkan Yardımcısı Prof. Özden Cankaya da Türkiye çapında büyük araştırmalar yapılması için iletişim fakültelerinin imkanlarını birleştirmesi ve ortaklaşa çalışmalar yapması gereğini vurguladı.
 
Önceki yıllarda İLAD Müşerref Hekimoğlu Gazetecilik Başarı ödülleri Ezgi Başaran, Emel Armutçu ve Devrim Sevimay’a verilmişti.. İLAD Basın Onur Ödülü’nü ise Müyesser Yıldız ve Ece Temelkuran almıştı.
 
GEZİ FOTOĞRAF SERGİSİ
 
İLAD, geçen yıl yaşanan Gezi olaylarının fotoğraflarını çok zor koşullarda biber gazı soluyarak görüntüleyen foto muhabirlerine de teşekkür belgeleri verdi.
 
Gezi Fotoğraf Sergisi’ni düzenleyen Kayıhan Güven, bu fotoğrafları Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin yeni dekanının çalışmalarına son verdiği MİHA’dan yetişen muhabirlerinin çektiğini anlattı.
Çemberlitaş’ta Basın Müzesi’ndeki Gezi Fotoğraf Sergisi bir hafta boyunca açık kalacak..