ABOUT ILAD
 

İLAD Ödülleri Bildirici ve Odabaşı'na verildi


Hıfzı Topuz İletişim Onur Ödülü, Hürriyet Okur Temsilcisi Faruk Bildirici’ye,

 İLAD Yılın İletişim Araştırması Ödülü ise Doç. Dr. İ. Arda Odabaşı’na verildi


 2017 yılı çalışmalarının değerlendirildiği ödüller ''Hıfzı Topuz İletişim Onur Ödülü 2017'' ve ''İLAD Yılın İletişim Araştırması Ödülü 2017'' olmak üzere iki dalda verildi.


Faruk Bildirici, Hıfzı Topuz Onur Ödülü'nü İLAD Onursal Başkanı Hıfzı Topuz'un elinden aldı.


Hıfzı Topuz İletişim Onur Ödülü, gazetecilik/habercilik ilkelerini savunan ve bu uğurda mesleki ve kişisel sıkıntılara katlanmaktan çekinmeyen iletişimcileri/habercileri /yazarları ödüllendirme amacını taşıyor. İLAD Yönetim Kurulu kararıyla, Hürriyet Gazetesi Okur Temsilcisi Faruk Bildirici’nin aldığı ödülün gerekçesi ''Hıfzı Topuz İletişim Onur Ödülü-2017 : Ödülün, “Gerçeklerin peşinde koşan, sorgulayan ve araştıran gazetecilik ve iletişim anlayışı; gücün ve güçlünün yanında bir gazetecilik yerine, güçten ve güçlüden zarar görenlerin ve gerçeğin yanında yer alan duruşu ve yazıları nedeniyle Faruk Bildirici’ye verilmesi kararlaştırıldı.'' olarak açıklandı.

İLAD Onursal Başkanı Hıfzı Topuz’un elinden ödülü olan ünlü seramikçi Sıtkı Ölçar ustanın atölyesince özel olarak üretilmiş simurg (anka) kuşu heykelciğini, alan gazeteci yazar Faruk Bildirici: “Gazetemi ve gazeteciliği eleştirerek, özeleştiri yaparak, zaman zaman arkadaşlarımla fikri tartışmalara girerek yapmak istediğim tek şey gazeteciliğe ve mesleğime katkıda bulunmaktı. Bir yerde, yanlışlardan artı değer üretmekti. Bunu hedefledim ben. Artı değer üretmeyi ne kadar başardım insan uğraşırken bilmesi zor oluyor. Ama bugün Hıfzı Bey’in elinden böyle bir ödülü almak bana bu çabada kısa da olsa küçük de olsa biraz mesafe aldığımı gösteriyor.” diye konuştu.Doç. Dr. İ. Arda Odabaşı'nın ödülünü Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Nalçaoğlu verdi.


İLAD Yılın İletişim Araştırması Ödülü-2017 yıl içinde yayınlanmış iletişim konulu bir araştırmaya veriliyor. Çekişmeli geçen bu yılki yarışmada ödülün Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü Başkanı Doç. Dr. İ.Arda Odabaşı’nın  “Milli Sinema: Osmanlı’da Sinema Hayatı ve Yerli Üretime Geçiş” eserine verilmesi İLAD Yönetim Kurulu tarafından kararlaştırıldı.

 

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölüm Başkanı Doç. Dr. İ.Arda Odabaşı ödülünü,  Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Halil Nalçaoğlu’ndan aldı.


 Doç. Dr. İ. Arda Odabaşı, Prof. Dr. Halil NalçaoğluFaruk Bildirici, Hıfzı Topuz, Prof. Dr. Halil Nalçaoğlu

Ödüller, 11 Mayıs 2018 Cuma günü Bilgi Üniversitesi santralİstanbul kampsü Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlenen törenle verildi. Ödül töreninden sonra düzenlenen panelde medya ve etik konuları tartışıldı. İLAD Onursal Başkanı Hıfzı Topuz, A&B İletişim Başkanı Sibel Asna, Faruk Bildirici ve Doç. Dr. Itır Erhart’ın konuşmacı olduğu “Gerçeğin Yeni Öyküleştirmeleri: Teknoloji Çağında Medya ve Etik” başlıklı paneli İLAD Başkanı Prof. Dr. Aysel Aziz yönetti.