ABOUT ILAD
 

İLAD üyesi değerli hocamız Prof. Dr. Aydın Uğur’u kaybettik

İLAD İletişim Araştırmaları Derneği üyesi, iletişim ve kültürel çalışmalar alanındaki çalışmalarıyla bilinen değerli hocamız Prof. Dr. Aydın Uğur yaşamını yitirdi. Prof. Dr. Uğur, uzun yıllardır görev yaptığı İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde düzenlenen törenin ardından son yolculuğuna uğurlandı.

Prof. Dr. Aydın Uğur, 1981-1989 yılları arasında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı. Ardından 1989-1997 yılları arasında Marmara Üniversitesi Fransızca Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Bölümünde öğretim üyesi olarak akademik çalışmalarını sürdürdü. 1997-2004 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin dekanlığını yürüten Prof. Dr. Uğur, 2004-2009 yılları arasında üniversitenin rektörü olarak görev yaptı. 2010-2016 yılları arasında da Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanlığı görevini yürüttü. Kültür, iletişim ve siyasal bilimler alanlarındaki makaleleri ulusal ve uluslararası akademik dergilerde yayınlandı. Prof. Dr. Aydın Uğur, Kültürel İncelemeler alanında Türkiye’deki ilk yüksek lisans programının kurucu direktörlüğünü de üstlendi.

Son yıllarında “alternatif moderniteler” ve kimlik sorunları üzerine çalışan Prof. Dr. Uğur’un Keşfedilmemiş Kıta: Günlük Yaşam ve Zihniyet Kalıplarımız (1991), Kültür Kıtası Atlası: Kültür, İletişim, Demokrasi (2002), Türkiye İçin Değişme ve Yenileşme Politikaları (1997), Üç Sempozyum: Sivil Toplum Kuruluşları (1998) gibi önemli ortak çalışmaları bulunmaktadır.