ABOUT ILAD
 

Büyük deprem felaketinin acılarını paylaşıyoruz

Büyük deprem felaketinin acılarını paylaşıyoruz

Dünya ülkeleri ve kuruluşları da ülkemizle iletişim kurarak ve yardım ekipleri göndererek büyük yıkıma karşı dayanışma içine girdi

6 Şubat 2023 sabah saat 04 de sıcak yataklarında uyuyan 13 milyon kişiyi bir anda sokaklara döken,  evinden kaçamayanları enkaz altında bırakan büyük deprem felaketi tüm ulusumuza büyük acılar yaşatıyor.

Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,7 büyüklüğündeki deprem ile 9 saat ara yaşanan ikinci 7.6 büyüklüğündeki deprem ve ardından gelen artçı depremlerle sarsılan ülkemizde adeta hayat durdu. Tüm insanların yüreklerinde  bu müthiş yıkımın açtığı yaralar kanıyor.  İnsanlarımız elbirliği ile bu yıkıma karşı felaketzedelere yardıma koşuyor. Acılarımız çok büyük. Dayanışma ile yaralarımızı sarmaya çalışıyoruz. İLAD olarak ülkemizin acılarını yüreğimizde paylaşıyoruz.

Dünyanın diğer ülkelerinin mesajları da acımızı yalnız yaşamadığımızı, küreselleşen dünyanın dayanışma ile felaketler karşısında bir arada olduğunu gösteriyor.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen yardım ekipleri ve ekipmanlarının yanısıra  ülkeler ve kuruluşlar da Türkiye ile iletişim halinde acılarımızı paylaşıyorlar.

10 ili vuran depremin ardından, Türkiye’ye gelen taziye ve destek mesajları şöyleydi:

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, müttefiklerin, Türkiye ile tam dayanışma içinde olduğunu ve yardım seferber ettiğini duyurdu.

Twitter hesabından paylaşım yapan Genel Sekreter, "Türkiye ile tam dayanışmadayız. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'yla temastayım. NATO müttefikleri şu anda destek için seferber olmuş durumda." ifadelerini kullandı.

ABD

Beyaz Saray, Türkiye'deki depremin ardından ABD'nin her türlü yardımı vermeye hazır olduğunu açıkladı.

Beyaz Saray'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Türkiye ve Suriye'de yıkıma yol açan bugünkü deprem hakkındaki bilgiler ABD'de son derece endişe yaratmıştır. Gereken her türlü yardımı vermeye hazırız. Türkiye hükümeti ile eşgüdüm içinde durumu izlemeyi sürdüreceğiz" denildi.

Avrupa Birliği

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de "Bu sabah meydana gelen ölümcül depremin ardından Türkiye ve Suriye halklarıyla tam bir dayanışma içindeyiz. Hayatını kaybedenlerin aileleriyle yas tutuyoruz. Avrupa'nın desteği zaten yolda ve elimizden gelen her şekilde yardım etmeye devam etmeye hazırız." ifadelerini kullandı.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Twitter'dan yaptığı açıklamada, merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,4 büyüklüğündeki depremle ilgili, "Bu sabah Türkiye ve Suriye'nin bazı bölgelerini vuran yıkıcı depremi duyunca derinden üzüldüm. Hayatını kaybeden çok sayıda aileye başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum. AB sizinle tam bir dayanışma içindedir." ifadelerini kullandı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de "Yıkıcı deprem bu sabah Türkiye ve Suriye'yi sallayarak yüzlerce insanın hayatını kaybetmesine ve çok daha fazlasının yaralanmasına neden oldu. Düşüncelerimiz Türkiye ve Suriye halklarıyla birliktedir. AB yardıma hazır." paylaşımını yaptı.

AB Komisyonunun genişlemeden sorumlu üyesi Oliver Varhelyi de büyük yıkıma neden olan depremden duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Ölenlerin ailelerine başsağlığı dileyen Varhelyi, yaralılar için de acil şifa dileklerinde bulundu ve "Bu zor zamanlarda yardım göndermeye hazırız." ifadesini kullandı.

Rusya

Kremlin Sarayı'ndan yapılan açıklamaya göre, Rusya Devlet Başkanı Putin, Erdoğan’a telgraf gönderdi.

Putin'in Erdoğan'a mesajında, "Ülkenizde meydana gelen depremin yol açtığı çok sayıdaki can kaybı ve büyük yıkımlar nedeniyle derin başsağlığı dileklerimi kabul edin. Ölenlerin ailesi ve yakınlarına üzüntü ve desteğimi, felaket sonucu yaralananlar için de acil şifalar dileğimi iletmenizi rica ederim. Bu konuda gerekli yardımı sağlamaya hazırız." ifadelerine yer verildi.

Azerbaycan

Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanlığı, deprem nedeniyle Türkiye'ye 370 kişilik arama kurtarma ekibinin gönderileceğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in, Türkiye'de meydana gelen şiddetli depremin etkilerinin ortadan kaldırılması ve arama kurtarma çalışmalarına destek amacıyla Türkiye'ye yardım edilmesi talimatı verdiği belirtildi.

KKTC

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye'ye taziye ve geçmiş olsun dileklerini iletti. Türkiye ile her zaman dayanışma içinde olduklarını kaydeden Tatar, "Kayıplarımıza Tanrı’dan rahmet, yaralı kardeşlerimize acil şifalar ve ana vatan Türkiye’mize büyük geçmiş olsun dileklerimi, şahsım ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlarım adına büyük bir üzüntü, acı ve kederle iletirim." ifadesini kullandı.

Mısır

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Mısır'ın Türkiye ve Suriye'de depremde hayatını kaybedenler için taziyelerini sunduğu belirtildi.

Türk ve Suriye halklarına en içten taziyelerin iletildiği ve yaralılara acil şifa dileklerinde bulunulduğu kaydedilen açıklamada, Mısır'ın "bu felaketle yüzleşmek için yardıma hazır" olduğu ifade edildi.

Hindistan

Başbakan Narendra Modi yaptığı bir konuşmada deprem nedeniyle Türkiye’ye yardım göndermeyi teklif edeceklerini söyledi.

Pakistan

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,4 büyüklüğündeki depremde yaşanan can kayıpları sebebiyle taziye mesajı paylaştı.

Şerif, Twitter’dan yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin güneydoğusunu vuran bu büyük deprem haberi derinden üzdü. Yaşanan can ve mal kayıpları nedeniyle kardeşim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve kardeş Türkiye halkına en derin başsağlığı dileklerimi iletiyorum." ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise Pakistan’ın Türkiye ile tam dayanışma içerisinde olduğuna işaret edilerek, İslamabad'ın yardım çalışmalarında mümkün olan tüm desteği sağlamaya hazır olduğu kaydedildi.

Ukrayna

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Türkiye'ye geçmiş olsun dileklerini iletti.

Türkçe yaptığı paylaşımında Zelenskiy, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Türk halkına ve Türkiye'deki depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileklerimi iletiyor, tüm yaralılara acil şifalar diliyorum. Bu zor zamanda Türk halkının yanındayız. Afetin sonuçlarının üstesinden gelmek için gerekli yardımı sağlamaya hazırız." ifadelerini kullandı.

İngiltere

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Bu sabah düşüncelerim Türkiye ve Suriye halkıyla, özellikle de mahsur kalanları kurtarmak için yiğitçe çalışan ilk müdahale ekipleriyle. Birleşik Krallık elinden gelen her şekilde yardıma hazırdır." ifadelerini kullandı.

Avusturya

Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen, Türkiye’nin güneydoğusu ve Suriye’de meydana gelen yıkıcı deprem nedeniyle üzüntüsünü belirterek, depremde yaşamını yitirenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

Fransa

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Depremin ardından Türkiye ve Suriye'den korkunç görüntüler geliyor. Fransa mahalli halka acil yardım sağlamaya hazırdır. Yaslı ailelere başsağlığı diliyoruz." ifadesini kullandı.

 İspanya

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez de resmi Twitter hesabından şu açıklamada bulundu: Tarihlerinin en büyük depremlerinden biri karşısında Türkiye ve Suriye ile dayanışma içerisindeyim. Avrupa Sivil Koruma Mekanizmasının talebi üzerine, Sivil Koruma ve Askeri Acil Müdahale ekipleri aracılığıyla İçişleri ve Savunma bakanlıkları aktif duruma geçirilerek kurtarma çalışmalarına destek için acil uçak gönderiliyor."

Almanya

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.Steinmeier paylaşımında, “Yaşanan ölüm ve yıkımın boyutları karşısında derin bir şok yaşıyorum. Hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diliyorum. Yaralılara acil şifalar temenni ediyorum ve umuyorum ki çok daha fazla kişi enkaz altından kurtarılabilir." değerlendirmesinde bulundu.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz de Twitter'dan yaptığı açıklamada, deprem bölgelerine yardım göndereceklerini bildirdi. Scholz paylaşımında, "Türkiye-Suriye sınır bölgesinde deprem haberlerini dehşetle takip ediyoruz. Ölü sayısı artmaya devam ediyor. Hayatını kaybedenlerin yakınlarıyla birlikte yas tutuyor ve enkaz altında olanlar için endişeleniyoruz. Almanya elbette yardım gönderecek." ifadelerine yer verdi.

Yunanistan

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu deprem nedeniyle oluşan yıkım görüntülerinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Yunan halkı ve kendi adına depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileyen Sakelaropulu, “Dayanışma içindeyiz, kurtarma ekiplerinin çalışmalarını destekliyoruz ve yaralılara acil şifa diliyoruz.” mesajını paylaştı.